°C
      2024 03 29 Penktadienis

      SpaceX paleido pirmąją 2020-tųjų raketą

      Nuotrauka: SpaceX nuotr.

      2020-01-08 08:00:00

      Pirmadienio vakarą SpaceX į orbitą paleido jau trečia Starlink palydovų siuntą.

      Raketa pakilo iš Cape Canaveral Oro Pajėgų stoties, paleidimo aikštelės 40, 21 val. 19 min. Oro sąlygos buvo idealios, tad jokių komplikacijų pakilimo metu nebuvo. 

      Prieš naujausią Starlink palydovų papildymą, orbitoje jau sklandė 122 egzemplioriai - kiekvienas sveriantis per 200 kg ir užimantis plotą, prilygstantį jūsų valgomajam stalui.

      Pamažu SpaceX artėja prie savo tikslo - į orbitą paleisti dvylika tūkstančių šių palydovų ir taip sukurti universalų ryšių tinklą, teikiantį interneto paslaugą visam pasauliui.

      Palydovai pasiekė orbitą, o pirmosios pakopos raketa taip pat sėkmingai nusileido ant autonominės platformos plūduriuojančios Atlanto vandenyne. SpaceX pranešime minima, jog nebuvo bandoma pagauti raketos viršūnės bei apsauginių skydų, tad jie nusileido tiesiai į Atlanto vandenyno gilumas. Verta paminėti, jog būtent ši pirmosios pakopos raketa naudojama jau 4 kartą, kas yra didžiulis pasiekimas aeronautikoje. 

      Vienas iš palydovų padengtas eksperimentine, šviesos neatspindinčia medžiaga, taip stengiantis sumažinti Starlink palydovų matomumą iš žemės, mat Amerikos Astronominė draugija bei mėgėjai astronomai skundėsi, jog dėl Starlink palydovai trukdo stebėti dangų bei fotografuoti tolimas galaktikas.

      Anot SpaceX, Starlink palydovų tinklas galės „suteikti interneto paslaugą šimtus kartų lenkiančia dabartinius standartus“, be jo „mums nebereikės paklusti antžeminės infrastruktūros apribojimams".

      Įmonės inžinierius, T. Praderio interviu teigė, jog atliekant interneto transliavimo bandymus į skrendančius lėktuvus, buvo pasiektas 600 megabaitų per sekundę greitis (įprastinis šviesolaidinis internetas namuose siekia tarp 10 ir 30 megabaitų per sekundę, o aukščiausios raiškos vaizdo transliacijai reikia iki 25 megabaitų per sekundę spartos).

      Pats projektas, susilaukė kritikos dėl galimų „spūsčių kosmose". Kai kurie ekspertai teigia, jog į orbitą paleidus keliolika tūkstančių naujų palydovų, susidūrimai taps neišvengiami.

      Vis dėlto, Starlink palydovai gali išvengti susidūrimų su kitais kosminiais kūnais naudodami mažus variklius, varomus kriptono dujomis. Šie varikliai taip pat padės palydovams grįžti į žemės orbitą, kur jie sudegs, kai baigsis jų numatytas naudojimo terminas. Jei atsitiktų  taip, jog varikliai sugestų, dėl palaikomos žemos orbitos, palydovai patys sudegs per penkerius metus.

      Skaityti komentarus