°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Tel Avivo universiteto mokslininkai atspausdino 3D spausdintuvu pagamintą žmogaus širdį

      Nuotrauka: sciencealert.com nuotr.

      2020-03-14 09:00:00

      Turbūt esate pastebėję, jog šių laikų mediciną galima vadinti lengvai „pamišusia“ ir kartais dėl nuomonių nesutapimo tarp gydytojų kyla įvairūs interesų konfliktai, apie kuriuos vėliau rašo įvairūs portalai ar popierinė spauda.

      Šie konfliktai dažniausiai kyla dėl konkurencijos tarp mokslininkų. Vienas tokių, Arnoldas Seymouras Relmanas, Harvardo medicinos profesorius ir buvęs „The New England Medical Journal“ vyriausiasis redaktorius, yra pasakęs: „Medicina „parduoda“ savo talentus farmacijos pramonei ne tik siekdama teikti medicinos praktikos paslaugas, bet ir mokymo bei mokslinių tyrimų prasme. Šios šalies akademinės institucijos leidžia sau būti apmokamais farmacijos pramonės darbuotojais.“ Taip pat yra daugybė pavyzdžių, demonstruojančių sukčiavimą ir apgaulę, kurie plinta mūsų šalies sveikatos priežiūros įstaigose.

      Kodėl reikia apie tai kalbėti? Nes yra ir kita šios situacijos pusė. Šiuolaikinės technologijos ir daugybė medicinos srities pasiekimų iš tikrųjų turi didžiulį potencialą ir pritaikomumą žmonių gyvenime. Tačiau šių dienų pasaulyje tokie mokslo pasiekimai, kurie kelia grėsmę įmonių pelnui, niekada neišvys dienos šviesos.

      Pavyzdžiui, jei iš tiesų būtų išrasti vaistai vėžiui gydyti, tačiau jų nepavyktų užpatentuoti, tai reikštų, kad didžiosios farmacijos įmonės prarastų milijardus eurų. Jau vien tai turėtų kelti įtarimą, kad chemoterapija ir gydymas radiacija yra vieninteliai du gydymo būdai, kuriuos pacientui gali pasiūlyti onkologijos specialistas, nepaisant to, kad egzistuoja ir kitų gydymo būdų, kurie yra ne mažiau veiksmingi nei gydymas chemoterapija.

      Širdis, visiškai atitinkanti pacientą

      Vienas iš naujausių ir labiausiai žavinčių medicinos atradimų yra mechaninė (inžinerinė) širdis, kuri visiškai atitinka paciento imunologines, ląstelines, biochemines ir anatomines savybes. Šį ypatingą medicinos proveržį sukūrė Tel Avivo universiteto mokslininkai.

      Jie atrado būdą, kaip naudojantis paciento ląstelėmis ir kitomis organizmo medžiagomis galima „atspausdinti“ pirmą pasaulyje kraujagyslių pavidalo širdį. Jų išvados buvo paskelbtos žurnale „Advanced Science“.

      Niekam anksčiau nėra pavykę sėkmingai atspausdinti viso pilno vidaus organo, kurį vėliau būtų galima naudoti persodinimui. Atkuriamojoje medicinoje mokslininkams sekėsi atspausdinti tik paprastus audinius be kraujagyslių.

      Tai iš esmės yra didžiulis mokslo pasiekimas. Tik įsivaizduokite, jei tokio tipo technologijos būtų prieinamos visiems, kurie serga širdies ligomis! Šios ligos yra pagrindinė vyrų ir moterų mirties priežastis JAV ir daugelyje Europos šalių, o širdies transplantacija būtų vienas iš būdų, padedantis išsaugoti žmonių gyvybes. Šios rūšies technologija tiesiogine prasme galėtų suteikti pacientams naują gyvenimą be jokių širdies stimuliatorių, nes vietoje savo tikrosios širdies jie savyje turėtų kitą realią širdį.

      Atsižvelgiant į tai, kad pasaulį, kuriame gyvename labai dažnu atveju valdo pinigai, tai kai kurie problemų sprendimai niekada taip ir neišvys dienos šviesos, net jei jie ir atrodys iš tiesų perspektyvūs. Būtų labai naudinga dėti daug pastangų siekiant atrasti tam tikrus prevencinius sprendimus. Pavyzdžiui, kai kalbama apie širdies ligas, augalinė dieta atrodo ypač efektyvi. Tačiau vietoj to mes ieškome sprendimų savo kitoms sveikatos problemoms išspręsti, užuot iš tikrųjų pažvelgę į tai, kad reikėtų keisti mitybą ir pradėti sveikiau maitintis, nes būtent įvairus greitas maistas ar kiti riebūs maisto produktai sukelia širdies ir kraujagyslių ligas.

      Žinoma, 3D spausdintuvu atspausdintą širdį dar reikia tobulinti, o taip pat reikia išsiaiškinti, kaip priversti širdį plakti taip, kaip tikra žmogaus širdis, bet galbūt po dešimt ar net mažiau metų viso pasaulio ligoninėse bus galima rasti tokių 3D spaustuvų, kuriais būtų galima atspausdinti bet kokį žmogaus organą.

      Skaityti komentarus

      Žilvinas Kazakevičius 2020 28 03 05:18

      Na ir pavadinimas: "... atspausdino ... pagamintą...". Reikia rašyti arba "... 3D spausdintuvu atspausdino ..." arba "... 3D spausdintuvu pagamino ..." .

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai