°C
      2024 04 17 Trečiadienis

      Vienkartinis bandymas rūkyti kanapes gali modifikuoti paauglių smegenis

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-08-03 08:00:00

      Išbandžius kanapes vieną ar du kartus, tai gali stipriai paveikti pilkosios medžiagos tūrį keliose besivystančių paauglių smegenų vietose. 

      Išanalizavus didelės tiriamosios programos duomenis, kuri tyrė paauglių smegenų vystymąsi bei psichinę būklę, tyrėjai nustatė, kad smegenų regionai, kuriuose daug kanabinoidinių receptorių, yra veikiami stipriau, jei paauglys kanapių vartojo mažai.

      "Mes norime ištirti nedidelio kanapių kiekio vartojimo poveikį, nes žmonės tyrė gausaus kanapių bei kitų narkotikų poveikį smegenims, tačiau nedidelio vartojimo poveikis dar yra menkai suprantamas.", - teigė mokslų daktaras Hugh Garavan. 

      Atradimai buvo paskelbti internetiniame neuromokslų žurnale sausio 14d. 

      Homogeninis pavyzdys

      Nors ankstesni tyrimai parodė tiek smegenų tūrio padidėjimą, tiek sumažėjimą dėl kanapių vartojimo, bet dauguma šių tyrimų buvo atliekami su pastoviais šios narkotinės medžiagos vartotojais, kurie taip pat rūkė ir gėrė, teigė H. Garavan. 

      "Yra atlikti keli tyrimai su gyvūnais, rodantys, kad net vienkartinis kanapių pavartojimas veikia sugebėjimus, smegenis. Turėdami šį pavyzdį, ieškojome vaikų, kurie teigė, kad yra bandę kanapes vos kelis kartus", - sakė jis. 

      Naudodami IMAGEN projekto duomenis, kuriame dalyvavo 2400 dalyvių, tyrėjai identifikavo tuos, kurie teigė, kad bandė rūkyti kanapes vieną arba du kartus. Tuomet jiems buvo priskirti kontrolinės grupės dalyviai, naudojant įvairius kintamuosius. 

      Abi grupės buvo suskirstytos pagal amžių, lytį,lytinį brendimą, IQ, įvertintą pagal verbalinį supratimą bei suvokimo taškus, socioekonominį statusą, bendrą pilkosios medžiagos tūrį bei alkoholio ir nikotino vartojimą. 

      Visi dalyviai neigė vartoję bet kurias kitas nelegalias medžiagas ar išgalvotą kontrolinę medžiagą - releviną, kuris užtikrina pateiktų duomenų tikslumą. 

      Buvo pakviesti paaugliai, kurių visi seneliai buvo tos pačios tautybės kaip ir dalyvis, tam, kad imtis būtų rasiškai ir etniškai kuo panašesnė. 

      Smegenų vaizdai 

      MRT nuotraukos buvo atliktos visose aštuoniuose IMAGEN tyrimo srityse, o VBM morfometrija buvo panaudota pilkosios medžiagos tūriui lyginti tarp grupių. 

      Neapdoroti, T1 formato vaizdai buvo peržiūrėti, kad nebūtų anatominių struktūrų defektų ar artefaktų, įskaitant galvos judesius ar rekonstrukcines klaidas.

      Po VBM 239 apdorojimo, vaizdai buvo peržiūrėti dar kartą tam, kad audinių segmentavimas būtų nepriekaištingas. Vaizdas, kuris nepraėjo kokybės patikros, buvo pašalintas. 

      Sistemoje buvo duomenys apie 14-mečius kanapes rūkančius dalyvius, kurie 2 metus buvo sekami, o 16-os metų buvo vertinami kognityviniai jų gebėjimai bei psichopatologija. Tai leido įvertinti pilkosios medžiagos tūrio skirtumą ir smegenų funkcionavimo galimybes. 

      Iš 47 paauglių, kurie teigė, kad kanapių bandė tik vieną ar du kartus, vienas buvo pašalintas dėl prastos kokybės nuotraukų. Liko 46 tiriamieji. 

      Tyrėjai taip pat identifikavo 69 dalyvius, kurie 14 metų nebuvo bandę kanapių, tačiau per kitus dvejus metus išbandė jas bent 10 kartų. 

      Tai leido tyrėjams nustatyti, ar skirtumai tarp kanapių vartotojų bei kontrolinės grupės buvo sukelti šios psichotropinės medžiagos. 

      Medžiagos vartojimas ir jos suvartojimo sekimas nuo 14 metų iki 16 buvo atliekamas naudojantis Europos mokyklos apklausos projektu apie alkoholį bei kitus narkotikus. Tai anketa, kuri vertina alkoholio, nikotino, kanapių bei kitų medžiagų vartojimą. 

      Dalyviai turėjo pažymėti, kaip dažnai jie vartojo kiekvieną medžiagą gyvenime, per paskutinius 12 mėnesių, per paskutines 30 dienų, per paskutines 7 dienas, naudojant 7 balų skalę. JIe taip pat turėjo pažymėti amžių, kada pradėjo vartoti šias medžiagas. 

      Provokuojantys radiniai 

      Paauglių, kurie teigė, jog marihuanos bandė vieną arba du kartus, pilkosios medžiagos tūris keliuose smegenų regionuose, kuriuose gausu kanabinoidinių receptorių, buvo didesnis. 

      Regionai, kuriuose buvo padidėjęs pilkosios medžiagos tūris buvo: vidurinės smilkininės skiltys, užpakalinis juostinis, kalbinis vingiai bei smegenėlės. 

      “Mes gerai nežinome, kodėl. Mes taip pat nežinome, kodėl pilkosios medžiagos tūris keičiasi ir ar tai priklauso nuo kanapių naudojimo”, - sakė Garavan. 

      “Tikėtina, kad šie pilkosios medžiagos tūrio pokyčiai radosi ne dėl kanapių vartojimo. Galbūt šie pokyčiai paskatino paauglius bandyti kanapes”, - pridūrė jis. 

      Kanapių vartotojai taip pat surinko daugiau pojūčių ieškojimo bei nerimo taškų  nei nevartojantys. Visgi, tyrėjai nėra tikri, ar dėl to pasireiškė pilkosios medžiagos tūrio pokyčiai ar dėl kitų nežinomų faktorių. 

      “Aš manau, kad tai reikia patyrinėti.” , - sakė jis. “Atradimai, o ypač tokie provokuojantys, skatina ieškoti giliau. Mes norime sužinoti, ar tai yra pasekmė, bet mes turime būti labai atsargūs.” 

      Priešpriešiniai teiginiai

      Komentuodamas šiuos atradimus, neurologas ir profesorius William Chow sakė, kad keli kiti tyrimai nustatė, jog “smegenys, pavartojus kanapes, smilkinių srityje traukiasi.” 

      “Visgi, aš manau, tai tik reiškia, kad vaizdiniai tyrimai kinta.”, - sakė W. Chow. “Šiuo metu mes nelabai suprantame kanapių poveikio smegenims.” 

      Psichiatras ir miego gydytojas Alex Dimitriu teigė, kad “Rezultatai atrodo priešpriešiniai.” 

      “Stebina tai, kad toks menkas kanapių vartojimas sukelia apčiuopiamus smegenų struktūros ar apimties pokyčius “, - teigė su tyrimu nesusijęs A. Dimitriu.

      ‘Didesnis pilkosios medžiagos kiekis besivystančiose paauglių smegenyse - gerai ar visgi blogai? Kol kas sunku pasakyti, tačiau faktas, kad net mažas kanapių kiekis sukelia pokyčius, išlieka”, - pridūrė jis. 

      Tyrimo autoriai nenurodė jokių reikšmingų finansinių ryšių. 

      Skaityti komentarus