°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Tėvus atstovaujančios organizacijos nesutinka, kad jų sumokėtais mokesčių pinigais būtų dedamos hormoninės spiralės paauglėm

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius: alkas.lt informacija
      2020-05-14 19:00:00

      Šeimas atstovaujančios ir su šeimomis dirbančios organizacijos kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą, LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, reikalaudamos pakeisti LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. V-934 ir išbraukti vaistinį preparatą Levonorgestrel iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo.

      Ministro įsakyme numatyta kompensuoti ilgalaikio poveikio kontraceptinę priemonę (hormoninę spiralę) 15- 20 metų merginoms, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos. Žinant, kad hormoninės spiralės įdėjimas yra invazinė procedūra, ir tai, kad ji yra dedama į gimdos erdvę trims metams, kyla klausimas, kas sumokės už kontraceptinės priemonės poveikį mergaičių fizinei ir psichinei sveikatai, kas kompensuos už galimai jos sukelto nevaisingumo gydymą? Organizacijos atkreipia dėmesį į tai, kad medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nerekomenduojamos, o medicinos mokslas kol kas neturi patikimų šio preparato skyrimo tokio amžiaus mergaitėms saugumo duomenų.

      Organizacijos taip pat atkreipia dėmesį į šio preparato keliamus pavojus, ypatingai į tai, kad spiralė neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, ir vėliau – nuo galimo nevaisingumo. „Atsižvelgiant į spiralės žalojantį poveikį moters fizinei ir psichinei sveikatai, labai abejotina, ar ją galima priskirti vaistų kategorijai, ar traktuoti kaip sveikatinimo priemonę.“ – teigiama kreipimesi. „Tai prieštarauja LR Konstitucijos 53 str., kuris teigia, kad „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus“

      Organizacijos atkreipia dėmesį, kad tai yra pirmas kartas, kai nusprendžiama kompensuoti kontraceptinę priemonę iš biudžeto lėšų, ir tai yra taikoma nepilnamečiams asmenims. „Ministro sprendimas sudaro sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų), todėl jis nedera su JT Vaiko teisių konvencija, pagal kurią asmenys nuo 15 iki 18 metų yra vaikai, todėl atsakomybė už juos tenka jų tėvams arba globėjams.“

      Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas numato valstybės institucijų pareigą bendradarbiauti klausimais, susijusiais su vaiko teisių užtikrinimu. Tačiau svarstant klausimą dėl ilgalaikį poveikį turinčios kontraceptinės priemonės kompensavimo nepilnamečiams nebuvo gauta nei Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos, nei vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos nuomonė, klausimas nebuvo svarstytas su visuomene ir tėvus atstovaujančiomis organizacijomis.

      „Sprendimas kompensuoti hormoninę spiralę buvo priimtas nesitarus su šeimomis, visuomene. Šeimų organizacijos visada laikėsi nuomonės, kad kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikėtimą lytiškai plintančiomis ligomis, didina krizinių nėštumų, abortų skaičių, didėja nevaisingumo tikimybė. Priemonės kompensavimas apribos LR Konstitucijoje numatytą tėvų ir globėjų teisę nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus“ – teigia Nacionalinės Šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė dr. Violeta Vasiliauskienė.

      Kreipimąsi pasirašė didžiausios šeimas atstovaujančios ir su šeimomis dirbančios organizacijos – Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos šeimos centras ir regioniniai šeimų centrai, Ateitininkų federacija ir kitos.


      Skaityti komentarus