°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Konservuoti kaparėliai – daugiau nei maisto pagardas?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-09-01 21:00:00

      Grupė mokslininkų, priklausančių Kalifornijos universiteto medicinos skyriui, išsiaiškino, jog kaparėliuose yra ypatingos sturktūros baltymų. Kaparėliai yra jauni Dygliuotojo kapario - Capparis spinosa- gėlių pumpurai. Juose rasti baltymai tiesiogiai dalyvauja žmogaus kūno homeostazėje ir padeda vykti tokiems procesams kaip širdies plakimas, mąstymas, raumenų susitraukimas, normali skydliaukės, kasos ir žarnyno veikla. 

      Archeologai yra nustatę, jog žmonės kaparėlius vartojo jau nuo Mezolitinių laikų. Manoma, jog Sirijos žemėje rasti pumpurų pėdsakai yra 10000 metų senumo, o Izraelio ir Graikijos Peloponeso pusiasalio urvuose atrasti ženklai leidžia mums manyti, jog kaparėlius žmonės valgo jau nuo Akmens amžiaus. Kaparėliai jau daugelį amžių yra vartojami tradicinėje medicinoje.

      Teigiama, jog jie turi priešvėžinių, antiuždegiminių, antihelmintinių (vert. past.: apsaugo nuo žarnyno parazitų) ir antidiabetinių savybių. Taip pat jie galimai turi ir teigiamą poveikį mūsų kraujagyslėms bei pačiam žarnynui. 

      Tuo tarpu konservuoti kaparėliai visame pasaulyje naudojami kulinariniais tikslais. Amerikoje tai yra vienas dažniausių pagardų prie žuvies, lašišos, makaronų ir kitų karštųjų patiekalų. Iš visų natūralių vitamino P (bioflavonoido - kvercetino) šaltinių, būtent šiame augale jo yra daugiausia.

      Koncervuotuose kaparėliuose jo koncentracija siekia 520mg/100g, o žaliuose – 323mg/100g. Tyrime, atliktame Kalifornijos universitete, profesorius Geoffrey Abbot su studente Kaitlyn Redford atrado, jog kvercetinas gali moduliuoti natrio kalio kanalus KCNQ genuose.
      Šių kanalų sutrikimai yra atsakingi už vienas dažniausių ir aktualiausių žmonijos ligų – diabetą, širdies aritmijas ir epilepsiją.

      Šio tyrimo metu nustatyta, jog kvercetinas moduliuoja KCNQ kanalus tiesiogiai veikdamas jų imlumą elektriniams signalams. Šis keistas atradimas ir tapo priežastimi, leidusia mokslininkams įrodyti, netikėtą gydomąjį kaparėlių efektą. Manoma, jog tokiu pačiu principu mus gali veikti ir kiti maisto produktai, turintys savyje vitamino P.

      „Tai tikrai yra nuostabus atradimas. Mes išsiaiškinome, kaip kvercetinas valdo KCNQ kanalus o tai reiškia, jog galime sukurti tobulesnius vaistus šių ligų gydymui”, - teigė Profesorius G. Abbot.
      „Gali būti, jog padidinus KCNQ kanalų jautrumą skirtingose organizmo dalyse mes galime pasiekti norimą terapinį poveikį. Šiuo metu epilepsijai gydyti yra naudojami sintetiniai vaistai, bet tikėtina, jog juos galima pakeisti natūralesniais produktais. Tas pats galioja ir širdies aritmijos gydymui”, - tęsė G. Abbot.

      Skaityti komentarus