°C
   2019 06 26 Trečiadienis

   Mokslininkai nustatė smegenų vietą, kuri slopina baimę

   Nuotrauka: U.S. Air Force nuotr.

   2018-11-05 07:00:00

   Mokslininkai atrado vietą smegenyse, kuri slopina baimę. Tai galėtų tapti proveržiu gydant potrauminį streso sindromą bei kitas psichiatrines problemas.

   Komanda iš Teksaso A&M universiteto nustatė regioną gumbure, vadinamą reuniens branduoliu, kuris slopino baimės jausmą žiurkėse. Jų atradimai buvo paskelbti „Nature Communications“ žurnale.

   Vadovaujantis tyrimui mokslininkas Stivenas Marenas iš Teksaso A&M universiteto sakė, jog atradimas „parodo mums smegenų vietas, kurios slopina baimės jausmą, o tai galėtų tapti naujų vaistų, terapijų ir intervencijų psichiatriniams sutrikimams gydyti kūrimo pradžia.“

   Psichiatriniai sutrikimai šiuo metu yra gydomi vaistais, kurie veikia visus smegenų neuronus. Labiau selektyvūs vaistai būtų naudingesni.

   Iki šiol buvo manoma, kad reuniens branduolio paskirtis yra perduoti sensorinę informaciją iš smegenų periferijos į smegenų žievę.

   Potrauminis streso sindromas gali būti gydomas pasitelkus psichoterapiją, kur pacientai pakartotinai turi išgyventi, patirtą traumą, ligoninės sąlygomis. Nors toks gydymo būdas yra efektyvus, tačiau po kurio laiko pacientai vėl gali atkristi.

   Ši elgesio terapija yra Teksaso A&M universiteto tyrimo dalis. Mokslininkai veikė žiurkes garsu kartu su vidutinio intensyvumo elektros šoku, kad sukeltų baimę. Tuomet jie pakartotinai veikė žiurkes garsu tam, kad nuslopintų jų baimę.

   Po to jie inaktyvavo žiurkių reuniens branduolio veiklą ir pastebėjo, jog jos negalėjo nuslopinti baimės jausmo.

   Tuomet jie nusprendė selektyviai slopinti neuronus, esančius prekaktinėje žievėje, kurie projektavosi į reuniens branduolį gumbure. Slopinant šiuos neuronus, žiurkės vėl ėmė jausti baimę.

   Mokslininkai tikisi, jog jų atradimas neliks tik laboratorijoje, bet paskatins mokslininkus kurti tikslinį gydymą įvairiems žmonių psichiatriniams sutrikimams. 

   Skaityti komentarus