°C
   2021 07 25 Sekmadienis

   NASA sraigtasparnis pirmą kartą skrido Marse

   Nuotrauka: NASA nuotr.

   2021-05-12 17:00:00

   Marse dislokuotas NASA sraigtasparnis, pavadinimu „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas”). Robotas persikėlė į naują „aerodromą“ Raudonosios planetos paviršiuje. Penktojo skrydžio metu, robotizuotas sraigtasparnis „Ingenuity“ sėkmingai nukeliavo keliasdešimt metrų nuo pradinės operacijų bazės.

   Penktadienį vyko kelionė iš pirminės dislokacijos vietos, pavadinimu „Wright Brothers Field“, į naująją paskirties vietą. Poros kilogramų svorio rotokopteris nuskriejo net 129 metrus, taip pat pasiekdamas rekordinį 10 metrų aukštį, jis užfiksavo kelias didelės raiškos nuotraukas. NASA praneša, jog iš viso kelionė truko apie pusantros minutės arba 108 sekundes.

   „Mes tariame adieu savo pirmiesiems Marso namams - „ Wright Brothers Field “, dėkojame už paramą, kurią jie suteikė pirmiesiems istoriniams robotizuoto sraigtasparnio skrydžiams planetoje“, - teigiama Bobo Balaramo, projekto „Ingenuity“ vyriausiojo inžinieriaus pranešime.


   Operacijos tikslas buvo ištirti rotorinės transporto priemonės pajėgumą Marso paviršiuje, įskaitant žvalgybą ir stebėjimą iš oro, taip pat „išsamų stereofoninį vaizdą iš atmosferos aukščio“. „Ingenuity“ dabar perėjo į kitą, aukštesnį lygį, kurį NASA įvardijo kaip „operacijų demonstravimo etapą“, o tai žmonijai atveria naujas ribas.

   Nauja roboto paskirties vieta buvo pasirinkta per ankstesnį bandomąjį skrydį, kuris įvardijamas kaip iki šiol ilgiausias, aukščiausias ir greičiausias skrydis svetimoje planetoje. 

   Praėjusių metų vasarą „Ingenuity“ pakilo į Marsą raketos „Atlas V“ pagalba. Kartu į Raudonąją planetą buvo išsiųstas ir „Perseverance“ roveris. Galiausiai prietaisai planetą pasiekė šių metų vasario mėnesį. Pirminis „Ingenuity“ tikslas Marse buvo atlikti 30 dienų tyrimus, tačiau vėliau ši misija buvo pratęsta dar 30 dienų. Tikėtina, kad šis prietaisas vykdys misijas tol, kol avarijos metu taps nebeveikiantis, todėl misijos pabaigos data yra neaiški. NASA paskelbė „Ingenuity“ skrydžio pabaigos datą ne vėliau kaip iki rugpjūčio pabaigos.


   Nuotraukoje - NASA sraigtasparnis „Ingenuity“, užfiksuotas „Perseverance“ roverio, 2021 m. Gegužės 7 d. © NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS

   Skaityti komentarus