°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Naujai atrastas organas gali būti atsakingas už tam tikro skausmo pojūčius

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-08-17 08:00:00

      Anksčiau nežinomas jutimo organas, kuris reaguoja į pavojingus aplinkos stimulus gali būti atsakingas už tam tikro skausmo pojūčius, teigia mokslininkai, kurie šį organą aptiko po viršutiniu odos sluoksniu.

      Mokslininkai iš Švedijos Karolinskos instituto rado, jog šis organas fiksuoja spaudimą, dūrimą bei kitu mechaninius pojūčius. Jis sudarytas iš specialių glijos ląstelių, vadinamų Švano ląstelėmis, kurios aptinkamos šalia nervų, tačiau anksčiau nebuvo žinoma, jog šios ląstelės prisideda prie skausmo jutimo. Jos guli po oda, o jų atšakos tęsiasi iki odos išorinio sluoksnio. Mokslininkai paskelbė apie savo atradimą ketvirtadienį ir pavadino šią struktūrą juntamuoju glijo-neuro kompleksu (NGNC).

      NGNC formuoja unikalų, sudėtingą tinklą su šalimais esančioms ląstelėmis, kuris driekiasi per visą kūną, tad mokslininkai nesutaria: vieni šią struktūrą laiko organu, o kiti ne. Tai aukštyn kojomis apverčia senesnę teoriją, kai buvo manoma, kad jutimai juntami per juntamąsias skaidulas – „nuogas“ nervų galūnėles, kurios driekiasi iki odos paviršiaus. Nors abi sistemos perduoda skausmo pojūtį elektrinių impulsų pagalba į smegenis, panašumai čia ir pasibaigia.

      „Mūsų tyrimas rodo, kad skausmo jutimas prasideda ne tik nervų galūnėlėse, bet ir neseniai atrastame organe“,- teigė tyrimo autorius Patrik Ernfors.

      Tyrėjai panaudojo genų inžineriją, kad pelėse deaktyvuotų specializuotas Švano ląstelės ir pastebėjo, jog jos tapo mažiau jautresnės mechaniniam skausmui, o jų reakciją į karštį ir šaltį liko tokia pati. Ir nors jie neįrodė šio organo egzistencijos žmonių kūnuose, tačiau pelių ir žmonių juntamoji sistema yra panaši, tad labai tikėtina, kad mes turime tokius pačius glijos ląstelių tinklus besidriekiančius visame mūsų kūne, kurie sukelia skausmą, kai susitrenkiame kojos pirštus.

      Tyrėjai toliau tikisi išsiaiškinti tikslų mechanizmą, kaip skausmas aktyvuoja ląsteles ir kokie cheminiai junginiai įsijungia į šį procesą. Jie mano, jog šis atradimas padės atrasti lėtinio skausmo gydymą.

      NGNC nebūtų pirmasis naujas organas, aptiktas žmogaus kūne. Kita, anksčiau nežinoma struktūra, vadinama intersticiumu, buvo atrasta tik praeitais metais, nes egzaminuojant mirusius kūnus, ji subliūkšdavo ir būdavo nepastebėta. Taigi, mes nepažįstame savo kūnų taip gerai, kaip mes manome. 

      Skaityti komentarus