°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Net jeigu nesidalinate asmenine informacija internete - negalite jaustis saugūs

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-01-22 21:00:00

      Asmens tapatybė ir veiksmai gali būti nuspėjami ir sprendžiant pagal informaciją, kurią galima gauti iš jo draugų socialinių tinklų. 

      Naujas tyrimas parodė, jog privatumas socialiniuose tinkluose, kaip pasyvus rūkymas - nors individas pasirinko saugoti privatumą ir neskelbti savo veiksmų ir tapatybės internetinėje erdvėje, šiuos duomenis galimą išgauti iš to, kuo dalinasi jo draugai.

      Pasirinkimo laisvė ilgą laiką buvo pagrindinis privatumo internete principas - jeigu žmogus nenori, jis tiesiog gali nesusikurti "Facebook" anketos arba ją ištrinti. Tokiu atveju apie tavo privatų gyvenimą niekas negalės sužinoti. Tiesa?

      Naujas tyrimas parodė, jog atsakymas į šį klausimą yra neigiamas.

      Grupė mokslininkų iš Vermonto ir Adelaidės universitetų rinko informaciją iš daugiau nei milijono skelbimų "Twitter" platformoje. Juos visus paskelbė 13,905 naudotojai. Surinkti duomenys parodė, jog perskaičius 8 - 9 žmogaus draugų pranešimus, galima taip tiksliai nuspėti tolimesnius tiriamojo žmogaus skelbimus, lyg skaitytum ne to žmogaus draugų, o jo paties "Twitter" žinutes.

      Šis tyrimas taip pat atskleidė, jog net jeigu žmogus išsitrynė savo socialinių tinklų anketą, arba jos visai neturėjo, analizuojant informaciją, kuria dalinasi jo draugai, galima  95% tikslumu nuspėti, ką veikia tas žmogus. Tai galima padaryti neturint jokios informacijos apie tiriamąjį.

      Iš kitos pusės žiūrint, prisijungdamas prie "Facebook" ar kitos socialinių tinklų platformos," žmogus išsižada ne tik savo, bet ir savo draugų privatumo" teigia James Bagrow, Vermonto universiteto matematikas, kuris vadovavo atliktam tyrimui.

      Tyrimo rezultatai paskelbti sausio 21 dieną, "Nature human behavior" žurnale.


      Privatumas yra svarbus


      Šis tyrimas kelia daug klausimų, verčiančių abejoti savo privatumo saugumu ir to, kaip moderniame pasaulyje informacija apie žmogaus tapatybę bei pasirinkimus negrįžtamai lieka internete. Tyrimas parodė, jog, bent jau teoriškai, kompanijos, valdžia, politinės partijos gali taikliai apibūdinti žmogų, jog pomėgius, religiją, mėgstamiausius produktus net tuo atveju, jeigu žmogus niekada neturėjo anketos socialiniuose tinkluose.

      "Nuo socialinių tinklų pasislėpti beveik neįmanoma" teigia Levis Mitchell, šio tyrimo bendraautorius.

      Tai, kaip galima manipuliuoti informacija ir jos sklaida socialiniuose tinkluose, tokiuose, kaip "Facebook" ir "Twitter", tapo galingu ginklu protestų metu, daro didelę įtaką rinkimų rezultatams, gali suteikti pasaulinę šlovę niekada negirdėtoms kompanijoms arba padaryti joms negrįžtamą žalą. Tuo pačiu žmonės palieka milžiniškus informacijos kiekius apie save ir savo draugus.

      "Tu vienas negali kontroliuoti to, kokią infromaciją apie tave galima rasti internete" - teigia Vermonto profesorius Jim Bagrow - "Šią informaciją gali paskelbti ir tavo draugai".

      Skaityti komentarus