°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Tyrimas: sąmonė ir minčių galia gali valdyti autonominę nervų sistemą I dalis

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-01-06 07:59:00

      Kas yra autonominė nervų sistema (ANS)? Ji reguliuoja vidaus organų veiklą, pavyzdžiui, virškinimą, širdies susitraukimų dažnį, šlapinimąsi, seksualinį potraukį, kvėpavimo dažnį, vyzdžių atsaką. Ji veikia refleksiškai ir nesąmoningai, tad dažnai net nepajuntame. Juk mes nenusprendžiame pagreitinti širdies ritmo, kai esame išsigandę arba nejuntame, kai pasikeičia kraujagyslių spindis. Ši sistema tiesiog daro, ką ji daro, jos nepaveiksime patys, nes ANS valdo pagumburis, esantis smegenyse (jis pirmas reaguoja į stresą ir siunčia signalus visam organizmui).

      Kokie faktoriai yra siejami su sąmone? Šių laikų mokslas teigia, jog tai stebėjimas, matavimai, ketinimai, suvokimas ir mintys. Sąmonės suvokimas šiandien skiriasi nuo, tarkime, senovės ajurvedos suvokimo, tad labai svarbu suvokti skirtumus.

      Tyrimas

      Mokslininkai pastebėjo, kad mintys gali paveikti fizines sistemas, įskaitant mūsų kūnus.

      Ne paslaptis, jog gerai funkcionuojanti imuninė sistema apsaugo kūną nuo patogenų, tačiau kartais ji nėra pakankamai stipri, o tai gali lemti įvairių autoimuninių ligų pasireiškimą. Imuninę sistemą kontroliuoja autonominė nervų sistema, todėl ilgai buvo manyta, kad mes negalime valingai valdyti savo imuniteto ar autonominės nervų sistemos. Viskas pasikeitė, kai intensyvios terapijos tyrėjas, gydytojas Matthijis Kox kartu su Peter Pikkers, eksperimentinės intensyviosios terapijos profesoriumi „Radboud“ universitete, Neimegene nusprendė atlikti tyrimą. Pasak jų, žmonės, pasitelkę savo protą, turi potencialo valdyti autonominę nervų sistemą. Wimas Hofas tai įrodė.

      Wimas Hofas, kitaip žinomas kaip „ledo žmogus“, privertė aikčioti ne vieną mokslininką, kai jis sugebėjo išbūti panardintas lede dvi valandas, tačiau jo kūno temperatūra nė truputį nepasikeitė. Jam tai pavyko meditacijos dėka. Tai yra įspūdinga, tokie žmonės įrodo, kokia svarbi yra sąmonė ir kaip ji gali reguliuoti kūno reakcijas tam tikrose situacijose/sergant.

      Kadangi W. Hofui pavyko išlaikyti kūno temperatūrą tokiomis sudėtingomis sąlygomis, nuo to laiko jis nenustojo kelti sau iššūkių ir kopė į Everestą tik su šortais, nesusirgo aukščio liga, bėgo Namibo dykumos maratoną be vandens ir laboratorijos sąlygomis įrodė, jog gali daryti įtaką savo autonominei nervų sistemai bei imuninei sistemai.

      Beveik viskas, ką šis žmogus padarė – atrodė neįmanoma; koncentracija ir meditacija paveikė jo autonominę nervų sistemą ir imunitetą. Pasak „Radboud“ universiteto, Neimegeno medicininio centro:

      „Stebėti rezultatai yra neįtikėtini, tačiau, iki šiol tokius rezultatus sugebėjo parodyti tik vienas individas. Todėl negalime teigti, kad autonominę nervų bei imuninę sistemas galime valdyti pasitelkę meditaciją ir koncentraciją, tam trūksta įrodymų.“

      Tam kad ištirtų W. Hofo galimybes, mokslininkai suleido endotoksino, negyvo bakterijos sienelės komponento, sveikiems savanoriams. Kai tai atsitinka, imuninė sistema reaguoja taip, tarsi gyva bakterija būtų patekusi į organizmą, todėl sureaguoja imuninė sistema. Imuniteto atsaką nusako uždegiminių mediatorių produkcijos kiekis ir į gripą panašių simptomų atsiradimas.  

      „Šie eksperimentai yra visiškai saugūs, jie buvo atlikti su 240 subjektų mūsų centre.“

      Kai W. Hofui buvo suleistas endotoksinas, jo imuninės sistemos reakcija buvo nepaprasta, lyginant su kitais pacientais, kuriems buvo injekuotas endotoksinas, nes vyras pasitelkė koncentraciją, minties galią ir meditaciją.

      Eksperimento metu dėmesys buvo kreipiamas į smegenų aktyvumą, uždegiminius mediatorius ir autonominės nervų sistemos aktyvumą.

      Tyrimas parodė, jog:

      Streso hormono kortizolio kiekis W. Hofo kūne buvo kur kas didesnis nei kituose sveikuose savanoriuose. Šis hormonas yra išskiriamas, kai padidėja autonominės nervų sistemos aktyvumas ir jis sumažina imuniteto atsaką.

      Uždegiminių mediatorių kiekis W. Hofo kraujyje buvo daug mažesnis. „W. Hofo imuninis atsakas buvo maždaug 50prc. mažesnis lyginant su kitų sveikų savanorių atsaku.“

      Jis neturėjo beveik jokių į gripą panašių simptomų.  

      Tyrimo pabaigoje tyrėjai padarė išvadą: nors rezultatai žadėjo daug, tačiau „reikia atlikti tyrimą, kur grupę savanorių, turinčią tokias pačias koncentravimosi ir meditacijos technikas kaip W. Hofas, palygintume su grupe, kuri neįvaldžiusi tokių technikų.“

      Tai suprantama. Jei vienas žmogus turi tam tikrus sugebėjimus, tai nereiškia, kad visi žmonės sugebės atlikti tą patį. Tai visgi įrodo, jog mes turime potencialo. (Pasaulyje gyvena daugiau žmonių, kurie įrodė, kad geba, pasitelkę minčių galią, valdyti savo organizmą.)

      M. Cox ir P. Pickkers buvo susižavėję tuo, ką pamatė, todėl nusprendė atlikti dar vieną tyrimą.

      Wimas Hofas dešimt dienų treniravo 12 sveikų savanorių. Tai vyko Lenkijoje, kur kiekvienas savanoris išmoko specifinių kvėpavimo ir meditacijos technikų. Jie buvo mokomi plaukti lediniame vandenyje bei išbūti stingdančioje temperatūroje be rūbų. Mokslas teigia, kad šiems žmonėms turėtų išsivystyti hipotermija arba pasireikšti tam tikras imuninis atsakas.

      Šie individai po treniruočių buvo atvežti į Nyderlandus, kur mokslininkai jiems suleido endotoksino, minėto anksčiau. Treniruoti vyrai išskyrė daugiau hormono epinefrino, streso hormono, kuris išsiskiria tuomet, kai aktyvinama simpatinė nervų sistema tam, kad slopintų imuninį atsaką.

      „Mes pastebėjome, jog treniruoti vyrai išskyrė kur kas mažiau uždegiminių baltymų ir patyrė mažiau į gripą panašių simptomų.“,- sakė M. Cox.

      Wimas Hofas garsus, nes pasiekė be gales pasaulio rekordų, susijusių su šalčiu bei sugeba pagaminti perpus mažiau uždegiminių mediatorių nei sveiki savanoriai, kurie nebuvo mokyti jo metodų. Dar labiau žai tai, kad kai kurie gebėjimai buvo stebėti tuose subjektuose, kuriuos jis treniravo, o tai reiškia, kad mes visi turime potencialo valdyti savo imuninę sistemą, pasitelkę minčių galią.  

      Beveik viskas, ką šis žmogus padarė, buvo manoma, jog tai neįmanoma. Žemiau galite pažiūrėti „VICE News“ dokumentinį įrašą apie W. Hofą.

      Wimas Hofas nėra vienintelis toks, 1980-aisiais Harvardo medicinos prefesorius Herbert Benson ir jo mokslinė komanda lankėsi  nuošaliame vienuolyne, kur tyrinėjo Himalajų kalnuose gyvenantį vienuolį, galinti pakelti savo rankų ir kojų pirštų temperatūrą 17 laipsnių, pasitelkus g Tum-mo (jogos technika). Tai nepaprasta, iki šiol nėra aišku, kaip vienuoliai sugeba pagaminti tiek šilumos.

      Tai ne viskas, mokslininkai taip pat tyrė patyrusius medituotojus iš Sikimo, Indijos. Jie buvo nustebo, kai atrado, jog vienuoliai geba sumažinti savo metabolizmą net 64prc.

      1985 metais Harvardo mokslinė komanda nufilmavo įrašą, kuriame vienuoliai savo kūnu džiovina šaltas, šlapias paklodes. Vienuoliai, leidžiantys žiemos naktis 15,000 pėdų aukštyje Himalajuose taip pat buvo dažnas reiškinys.

      Ar gali joga, meditacija bei kitos panašios technikos išlaisvinti mūsų neatskleistas proto galias?

      Tyrimas: sąmonė ir minčių galia gali valdyti autonominę nervų sistemą II dalis

      Skaityti komentarus