°C
      2024 04 23 Antradienis

      Jolanta Blažytė: Kuris pasaulis teisingas?

      Nuotrauka: rinkosaikste.lt nuotr.

      Autorius: Jolanta Blažytė
      2023-03-29 10:00:00

      Vieną kartą susimąsčiau: kažin kokį svarbiausią reikalavimą turėčiau išpildyti, kad galėčiau ramiai gyventi šiame pasaulyje? Ogi nieko ypatingo – tiesiog reikia nepasiklysti tarp dviejų teisybių. T.y. žinoti, kuri valdžia yra „teisinga“, o kuri „neteisinga“, kuris ekspertas „teisingas“, o kuris „neteisingas“, kuris žinių transliuotojas „teisingas“ ir kuris „neteisingas“, kuri pasaulio valstybė yra „teisinga“, o kuri – „neteisinga“.

      Deja, kol kas vis klaidžioju tarp „teisingųjų“ ir „neteisingųjų“ ir labai dažnai juos supainioju... O štai dabar yra labai svarbu žinoti, kad karai taip pat būna „teisingi“ ir „neteisingi“. Ir „teisinguose“ karuose civiliai bei vaikai žūsta teisingai, o „neteisinguose“ karuose – neteisingai. Kad būtų aiškiau, pridedu Indijos žurnalistės Palki Sharma paruoštą reportažą apie teisingus karus. Tik gaila, kad „neteisingoji“ pasaulio dalis, kurioje gyvena keli milijardai žmonių, ir kuri mato šį reportažą, galvoja, kad šis karas taip pat yra „neteisingas“. Ir ką dabar daryt? Video - komentaruose ir vertimas į lietuvių k. :

      „Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė Vladimiro Putino arešto orderį. Jame teigiama, kad V. Putinas Ukrainoje vykdo karo nusikaltimus. Bet kaip dėl karo nusikaltimų, kuriuos per daugelį metų įvykdė Vakarų šalys? Šiuo klausimu TBT tyli. Dabar TBT turi galimybę išpirkti savo kaltę. Esu tikras, kad prisimenate karą prieš ISIS. Karą, per kurį žuvo tūkstančiai nekaltų civilių. Pasirodo, daugelį tų civilių gyventojų nužudė Jungtinė Karalystė. O blogiausia yra tai, kad JK visa tai neigia. Ji sako, kad vykdė tikslius smūgius. Įrodymai rodo, kad jie nebuvo tikslūs. Štai kaip buvo atskleistas Londono melas.

      Dienraščio "Guardian" ir pasaulinės karo nusikaltimų priežiūros tarnybos "Airwars" atliktas tyrimas apkaltino Didžiąją Britaniją. Mūšis dėl Mosulo buvo sunkiausias po Antrojo pasaulinio karo. Irako miestas buvo paverstas griuvėsiais. Vien Mosule žuvo 11000 civilių gyventojų - tiek nuo ISIS, tiek nuo Vakarų vadovaujamos koalicijos. Dabar, atlikus tyrimą nustatyti mažiausiai šeši oro smūgiai, per kuriuos žuvo civiliai gyventojai, ir kurios šalies raketos juos nužudė. Teigiama, kad iš viso 43 Jungtinės Karalystės oro antskrydžiai nusinešė civilių aukų. Pasakymas, kad per šiuos smūgius žuvo civiliai gyventojai, neapibūdina tikrosios situacijos. Jie sunaikino ištisas šeimas ir sugriovė daugybę gyvenimų. Pavyzdžiui tokių žmonių, kaip Iman Yunus, kuriai tuo metu buvo 31-eri. Ji neteko abiejų kojų, o jos vyriausioji dukra, kuriai tada buvo vos šešeri metai, žuvo. Jos trejų metų dukra išgyveno, tačiau raketos fragmentai perskrodė jos pilvą ir vis dar yra jos kaukolėje. Yunus sūnus buvo dar kūdikis, kai pataikė raketa. Jis neteko dalies pėdos ir rankos. Nuo to laiko Yunus negrįžo į Mosulą. Ji sako, cituoju: “Aš vis dar negaliu net pagalvoti apie grįžimą į Mosulą. Aš net nelankiau savo dukters kapo. Negaliu to padaryti.“

      Tačiau Didžioji Britanija išlieka nepalenkiama. Ji tvirtina, kad nenužudė nė vieno civilio. Atsakydama į tyrimą, JK gynybos ministerija pareiškė, cituoju: "Nėra jokių įrodymų ar požymių, kad per smūgius Sirijoje ir Irake nukentėjo civiliai gyventojai." Britų pajėgos pradėjo bombarduoti Iraką 2014m. Po metų jos pradėjo bombarduoti Siriją. Nuo 2014m. iki 2020m. JK ant abiejų šalių numetė 4000 raketų. Ji teigia, kad per šiuos bombardavimus žuvo daugiau kaip 3000 teroristų, tačiau nebuvo nužudytas nė vienas civilis gyventojas. Taigi, arba JK turi tam tikrų karinių supergalių, dėl kurių civilių aukos yra neįmanomos, arba ji meluoja pasauliui. Naujausiame tyrime teigiama, kad Londonas meluoja. Tuo tarpu JAV teigė, kad per koalicijos bombardavimus žuvo apie 1400 civilių gyventojų, tačiau atsisakė įvardyti už šias mirtis atsakingas šalis. Iki 2019 m. kovo mėnesio JAV, Jungtinė Karalystė ir sąjungininkės surengė beveik 35000 smūgių Sirijoje, Irake ir Libijoje. Ar Tarptautinis baudžiamasis teismas imsis šio klausimo? Pamirškite apie baudžiamąjį persekiojimą už civilių žūtis atsakingų asmenų. Jis net nebando pripažinti, kad civiliai apskritai žuvo. Blogiausia tai, kad britų smūgių aukos negali reikalauti kompensacijos. Net jei Londonas prisiims atsakomybę už civilių žūtis, aukos kompensacijos negaus. Tam užtikrinti 2021m. jie priėmė įstatymą. Įstatyme nustatytas šešerių metų terminas reikalavimams atlyginti žalą, o operacijos "Įgimtas ryžtas" aukoms šis terminas jau baigėsi.”

      Taigi dabar pareiga tenka Tarptautiniam baudžiamajam teismui, tačiau nesitikėkite, kad jis imsis veiksmų”.

      O kur dar Serbijos bombardavimai? Ir dar prie to paties: JAV pasipriešino tarptautinio tribunolo, kuris tirtų Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje, sukūrimui. Ir labai suprantama: o kas, jei koks nors “orientaciją” pametęs tribunolo teisėjas supainiotų sąvokas ir “teisingus” JAV vykdytus karus pripažintų “neteisingais”. Kam čia dabar reikia atverti tą Pandoros skrynią? 

      Įdomiu laikotarpiu gyvename. Pasaulis skilo į dvi dalis: viena iš jų sukasi apie JAV, kita – apie Kiniją. Ir dar įdomiau yra tai, kad tos abi pasaulio dalys viena apie kitą galvoja tą patį: “mes esame teisingi, o tie anie – neteisingi”. Taigi darbar svarbiausia nepasiklysti. Mat tokių lyderių, kurie pasakytų, kad mūsų planetoje turėtų tilpti visos joje esančios teisybės, dar neatsirado.

      Skaityti komentarus